Dopravní aplikace

Použití kamer v inteligentních dopravních systémech.

Typické aplikace v dopravě

Existuje několik typických aplikací, ve kterých se používají také kamery určené původně pro strojové vidění. Je to zejména kvůli kvalitě snímačů a optiky, a také provozu v reálném čase.

 • Mýtné brány a sledování dopravy na dálnicích
 • Měření rychlosti, ať už radarem nebo úsekové
 • Vážení nákladních vozidel
 • Kategorizace vozidel
 • Kontrola průjezdu křižovatkou
 • Kontrola průjezdu ve vyhrazeném pruhu
 • Vjezdové systémy, brány, parkoviště

(Poznámka: Uvádíme příklady aplikací, ve kterých naši zákazníci používají kamery, které prodáváme.)

Doprava

Vlastnosti kamer pro dopravu

Kamery pro strojové vidění mají několik důležitých vlastností, které jsou podstatné pro snímání ve venkovních podmínkách:

Globální závěrka

Globální závěrka umožňuje pořízení snímku v jediný čas s velmi krátkou expozicí. Opakem je rolovací závěrka, kdy snímač zaznamenává obraz postupně řádek po řádku. To se používá v levných snímačích, například v mobilních telefonech.

Citlivé snímače i za šera

Při snímání rychle jedoucích vozidel potřebujeme udržet dobu expozice velmi krátkou. Snímač musí být velmi citlivý. Doporučené kamery používají snímače Sony Pregius s výborným dynamickým rozsahem 70dB, který dovoluje zesílit i velmi tmavý snímek s minimálním šumem.

Citlivost v pásmu NIR

Velká citlivost v blízkém infračerveném pásmu je důležitá pro snímání nočního provozu s infra přísvitem. Pokud je kamera určena pro snímání ve dne i v noci, doporučujeme ji použít s objektivem s IR korekcí.

Synchronizace

Spuštění expozice je možno synchronizovat s externím čidlem, nebo je naopak možné kamerou spouštět externí světlo. Kamery také obsahují protokol PTP, který dovoluje synchronizaci se zdrojem reálného času v síti. Pomocí akčních povelů je možné kamery spouštět softwarově s velmi vysokou přesností.

Gigabitový ethernet

Spolehlivé komunikační rozhraní a protokol GigE Vision jsou vhodnými prvky pro připojení kamer na dlouhé vzdálenosti. Kamery je možné zapojit do běžných síťových prvků (routery, switche). Kamery mohou být napájeny přímo z rozhraní systémem Power-over-Ethernet (IEEE 802.3af).

Robustnost

Kamery jsou určeny pro průmyslové podmínky a musí tedy něco vydržet. Kamery je možno použít v provozních teplotách -20°až 55°C a kamery Triton jsou dokonce designovány jako odolné proti vodě a prachu s vysokým krytím IP67.

Funkce pro zlepšení parametrů

Kamery pro strojové vidění mají několik důležitých vlastností, které jsou podstatné pro snímání ve venkovních podmínkách:

 • Oblast zájmu (ROI)
  Snímejte jen tu část obrazu, která vás zajímá. Na kameře můžete libovolným způsobem oříznout obraz. Některé kamery dokonce umožňují tzv. Multi-ROI, což je více oblastí zájmu najednou. Důsledkem ořezání obrazu je snížení množství přenášených dat a zvýšení maximální snímkové frekvence.
 • Zesílení a gama korekce
  Kamery mají lineární odezvu na množství dopadajícího světla, což znamená, že při velkém rozsahu jasů v obraze jsou tmavé části příliš tmavé. Aby byly zvýrazněny tmavé tóny, použijte kombinaci zesílení a gama korekce.
 • Binning - zvýšení citlivosti
  Na kameře je možné spojit sousední pixely tak, že se chovají jako jeden pixel s větší sběrnou plochou. Výsledkem je jasnější obraz a vyšší odstup signálu a šumu.

Doporučené kamery

Kamery a produkty, které jsou vhodné pro dopravní aplikace.

Kamera Triton
Průmyslová kamera se zvýšenou mechanickou a teplotní odolností. -20°až 55°C. Konektor M12, napájení PoE. Snímače Sony Pregius.
Kamera Lucid Phoenix
Vestavná kamera 24x24mm pro gigabitový ethernet s napájením PoE. Snímače Sony Pregius.
Lucod Atlas kamera
Rychlá kamera s vysokým rozlišením až 31 MP pro 5 gigabitový ethernet. Napájení PoE, datový tok 600MB/s.
Objektivy s IR korekcí pro 12 megapixelové kamery. Vhodné pro režim snímání den/noc.

Další produkty pro strojové vidění naleznete v katalogu.